Bambu Lab P1S 3D Yazıcı: Kapalı Gövde ve CoreXY ile Üretim
Bambu Lab P1S 3D Yazıcı, 256 × 256 × 256 mm baskı hacmini, kapalı gövdeyi ve CoreXY hareket sistemini bir araya getirir. PLA ve PETG ile günlük projelerin yanında, ABS ve ASA ile uygun koşullarda işlevsel parçalar üretmek isteyen kullanıcılar için değerlendirilebilir. Prototip, aparat, muhafaza, maket ve küçük seri üretim uygulamalarına yönelik bir masaüstü FDM yazıcıdır.
Bu ürün standart P1S modelidir; AMS pakete dahil değildir. Harici makaradan tek filamentle baskı alınabilir. Otomatik çok renkli üretime geçmek için uyumlu AMS sistemi ve gerekli bağlantı aksesuarları ayrıca eklenebilir.
Bambu Lab P1S 3D Yazıcı hangi avantajları sunar?
- CoreXY hareket sistemi: Baskı kafası X ve Y yönünde hareket ederken tabla Z yönünde ilerler. Bu yapı, baskı sırasında parçanın ileri geri taşınmadığı bir hareket düzeni sağlar.
- Kapalı baskı alanı: ABS ve ASA gibi malzemelerde çevresel hava hareketinin baskıya etkisini azaltmaya ve tabla çevresindeki ısının korunmasına yardımcı olur.
- Otomatik tabla seviyeleme: Baskıya hazırlıktaki manuel ayar yükünü azaltır. Titreşim telafisi, hareket kaynaklı yüzey izlerinin kontrolüne katkı sağlar.
- Soğutma ve filtreleme: Yardımcı parça soğutma fanı, hazne düzenleme fanı ve aktif karbon filtre bulunur.
- Yazılım üzerinden takip: Bambu Studio ve Bambu Handy ile uygun bağlantı koşullarında kontrol ve kamera takibi yapılabilir.
Teknik özellikler
| Özellik |
Değer |
| Baskı teknolojisi / hareket sistemi |
FDM / FFF, CoreXY |
| Baskı hacmi |
256 × 256 × 256 mm |
| Gövde |
Kapalı; plastik paneller ve cam |
| Standart filament besleme |
Harici makara, tek filament |
| AMS |
Pakete dahil değil; ayrı satılır |
| Maksimum kafa hızı / ivmesi |
500 mm/sn / 20.000 mm/sn² |
| Maksimum hotend / tabla sıcaklığı |
300 °C / 100 °C |
| Hotend / standart nozül |
Tam metal hotend; 0,4 mm paslanmaz çelik nozül |
| Ayrı alınabilen nozül çapları |
0,2 / 0,6 / 0,8 mm |
| Filament çapı |
1,75 mm |
| Kalibrasyon |
Otomatik tabla seviyeleme, titreşim telafisi |
| Filtre |
Aktif karbon |
| Kamera |
1280 × 720, 0,5 fps; timelapse desteği |
| Ekran / kontrol |
2,7 inç 192 × 64 ekran; düğmeler, uygulama, bilgisayar |
| Bağlantı / depolama |
Wi-Fi / microSD |
| Yazıcı dış ölçüleri |
389 × 389 × 458 mm; çalışma payı hariç |
P1S hangi filamentlerle kullanılabilir?
- PLA / PLA+: Figür, maket, dekoratif ürün ve genel prototipler için değerlendirilebilir. Filamix PLA+ seçeneklerini inceleyebilirsiniz.
- PETG: Kullanım koşullarına uygun tutucu, düzenleyici ve muhafaza tasarımlarında kullanılabilir. Filamix Hyper PETG için ürünün sıcaklık ve akış önerileri esas alınmalıdır.
- ABS / ABS+ ve ASA: Kapalı gövdenin avantaj sağladığı malzeme gruplarıdır. Filamix ABS+ ve Filamix ASA seçeneklerini proje koşullarına göre karşılaştırabilirsiniz.
- TPU: Uygun sertlikteki esnek filamentler, doğru profil ve harici makara beslemesiyle kullanılabilir. Standart esnek TPU'nun AMS üzerinden beslenmesi ayrıca değerlendirilmelidir.
Üretici PA ve PC için de koşula bağlı baskı kabiliyeti belirtir. Bu, tüm naylon veya polikarbonat türlerinin aynı ayarla basılabileceği anlamına gelmez. Filamentin nozül, tabla, kurutma ve hazne gereksinimleri kontrol edilmelidir. Özellikle büyük teknik parçalarda malzeme seçimi kadar geometri ve baskı yönü de önemlidir.
ABS ve ASA baskısında kapalı gövde ne sağlar?
Bambu Lab P1S 3D Yazıcı, açık gövdeli modellerden farklı olarak baskı alanını çevreleyen panellere ve cam kapıya sahiptir. Isı kaybı ve hava akımlarının kontrolü, çekmeye yatkın parçaların üretiminde yararlı olabilir. Ancak malzeme profili, tabla yüzeyi, parça boyutu ve çalışma ortamı yine sonucu etkiler.
P1S'te aktif hazne ısıtıcısı bulunmaz. Hazne sıcaklığı; ısıtılmış tabla, baskı süreci, fanlar ve ortam koşullarıyla oluşur. Teknik özelliklerdeki 100 °C değeri maksimum tabla sıcaklığıdır. Aktif karbon filtre bulunması da kullanılan filamentin çalışma ve havalandırma talimatlarını uygulama ihtiyacını ortadan kaldırmaz.
Tek renkli üretimden çok renkli baskıya geçiş
Standart P1S, tek renkli prototip veya aparat üretmek için AMS gerektirmez. Otomatik filament değişimi istendiğinde uyumlu AMS sistemi eklenebilir. Bir adet dört kanallı AMS ile dört renge kadar, dört AMS ve uygun hub düzeniyle 16 renge kadar üretim yapılabilir. Renkler tek nozül üzerinden sırayla basılır; geçişler ek filament tüketimi ve süre oluşturur.
AMS 2 Pro da uygun bağlantı ekipmanlarıyla P1 serisine eklenebilir. Seçilecek ünite, gerekli Buffer/Hub, kablo ve güç bileşenleri üreticinin güncel bağlantı kılavuzuna göre belirlenmelidir. AMS lite, P1S ile uyumlu değildir. Combo paket satın alınacaksa ilanda belirtilen AMS nesli ve paket içeriği ayrıca kontrol edilmelidir.
P1S mi, A1 mi seçilmeli?
| Özellik |
P1S |
A1 |
| Hareket sistemi |
CoreXY |
Hareketli tabla |
| Gövde |
Kapalı |
Açık |
| Baskı hacmi |
256 × 256 × 256 mm |
256 × 256 × 256 mm |
| Ekran |
2,7 inç düğme kontrollü |
3,5 inç dokunmatik |
| Üreticinin ABS/ASA yaklaşımı |
Uygun malzeme gruplarında |
Önerilmiyor |
Yalnızca baskı hacmine bakıldığında iki model aynı sınıftadır. ABS/ASA kullanımı ve kapalı CoreXY yapı ihtiyacı P1S seçiminde öne çıkar. PLA/PETG ağırlıklı projelerde Bambu Lab A1 3D Yazıcı ile kullanım biçimi, bütçe ve masa yerleşimi açısından karşılaştırma yapılabilir.
Prototip ve küçük seri üretimde kullanım
P1S ile muhafaza, montaj deneme parçası, aparat, maket bileşeni ve kişiselleştirilmiş ürünler hazırlanabilir. Aynı tablaya birden fazla küçük parça yerleştirmek üretimi planlamayı kolaylaştırır. Parça adedi; model boyutuna, desteklere ve yerleşim aralıklarına bağlıdır.
Düzenli üretim öncesinde numune üzerinde ölçü, yüzey ve kullanım kontrolü yapılmalıdır. Parçanın dayanımı malzemenin yanında baskı yönü, duvar sayısı ve tasarımla değişir. Üretim maliyeti hesaplanırken filament, süre, işçilik ve başarısız baskı payı birlikte değerlendirilmelidir.
Bambu Lab P1S hakkında sık sorulan sorular
P1S ile P1S Combo arasındaki fark nedir?
Temel fark, Combo paketinde ilanda belirtilen AMS sisteminin bulunmasıdır. Standart P1S bu üniteyi içermez. Yazıcının baskı hacmi ve temel donanımı paket seçimiyle değişmez.
Sonradan AMS veya AMS 2 Pro eklenebilir mi?
Evet. Uyumlu ünite ve gereken bağlantı ekipmanlarıyla sonradan genişletme yapılabilir. AMS 2 Pro'nun kurutma işlevi için P1 serisinde harici güç adaptörü gerekir. AMS lite ise P1S için uygun değildir.
PLA basarken kapı ve üst cam hep kapalı mı olmalı?
PLA baskıda hazne sıcaklığının gereğinden fazla yükselmesi besleme sorunlarına yol açabilir. Kullanılan malzeme, tabla sıcaklığı ve ortam koşullarına göre üreticinin kapak/kapı ve soğutma önerileri uygulanmalıdır. Kapalı gövde, her filamentte tüm kapakların kapalı tutulması gerektiği anlamına gelmez.
Karbon veya cam elyaflı filamentleri standart donanımla basabilir mi?
Üretici, fiber takviyeli filamentler için ekstrüder ve hotend yükseltmesi yapılmadan doğrudan baskı önermiyor. Uygun sertleştirilmiş nozül ve ekstrüder bileşenleriyle birlikte filamentin sıcaklık, çap ve besleme gereksinimleri kontrol edilmelidir. Her CF/GF türü aynı koşullara sahip değildir.
TPU için AMS kullanmak gerekir mi?
Hayır. Standart TPU 95A gibi esnek filamentler harici makaradan beslenebilir. Yazıcının TPU basabilmesi, aynı filamentin AMS içinde beslenebileceği anlamına gelmez. AMS uyumlu özel TPU ürünleri kendi teknik bilgilerine göre değerlendirilir.
Tabla ve filament kalibrasyonu nasıl yapılır?
Otomatik tabla seviyeleme ve titreşim telafisi bulunur. Filamentin akış, sıcaklık ve hız değerleri yine uygun profille seçilmelidir; gerektiğinde malzemeye özel kalibrasyon yapılır. LiDAR ile otomatik inceleme özelliği P1S'in standart donanımında bulunmaz.
Her baskıyı 500 mm/sn hızında tamamlar mı?
Hayır. 500 mm/sn maksimum kafa hızıdır. Model geometrisi, katman yüksekliği, filament akışı, soğutma ve kalite ayarları gerçek süreyi belirler. 20.000 mm/sn² ivme değeri de her iş için aynı üretim süresini garanti etmez.
P1S kamerası hangi özellikleri sunar?
P1S'in teknik föyünde kamera 1280 × 720 çözünürlükte ve 0,5 fps olarak belirtilir. Baskıyı kontrol etmek ve timelapse oluşturmak için kullanılabilir; akıcı video veya otomatik AI hata algılama beklentisiyle değerlendirilmemelidir.
Ekranı dokunmatik mi?
Hayır. Standart ekran 2,7 inç, 192 × 64 çözünürlüklü ve düğme kontrollüdür. İşlemler Bambu Studio veya Bambu Handy üzerinden de yürütülebilir.
Yeni başlayan biri kullanabilir mi?
Otomatik tabla seviyeleme ve hazır profiller başlangıcı kolaylaştırır. İlk kullanımda üreticinin kurulum rehberi izlenmeli, uygun filament seçilmeli ve baskı yüzeyi temiz tutulmalıdır. İlk projelerde küçük bir PLA modeliyle süreci öğrenmek yararlıdır.
Bilgisayar olmadan veya internet kesildiğinde kullanılabilir mi?
MakerWorld'deki uygun hazır profiller Bambu Handy üzerinden başlatılabilir. Kendi modellerinizi dilimlemek için Bambu Studio kullanılabilir. Önceden hazırlanmış baskı dosyaları microSD üzerinden çalıştırılabilir; her baskıyı başlatmak için bulut aktarımı gerekmez.
Masada ne kadar alan gerekir?
Yazıcının dış ölçüleri 389 × 389 × 458 mm'dir. Kapı açılması, arka filament yolu, kablolar ve bakım erişimi için ek alan bırakılmalıdır. Sonradan AMS eklenmesi planlanıyorsa onun yerleşimi de düşünülmelidir.
Bambu Lab P1S 3D Yazıcı seçerken kullanacağınız filamentleri, üretmek istediğiniz parçaları ve çok renkli baskı ihtiyacını birlikte belirleyin. bisiparisver.com'daki filament seçeneklerini inceleyerek prototipleriniz ve düzenli üretiminiz için uygun malzemeleri seçebilirsiniz.